Služba „Sociální protidrogová poradna“, registrační číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_042/0006093 má platné pověření Ústeckého kraje k zajištění dostupnosti poskytování sociálních služeb zařazených do Základní sítě sociálních služeb Ústeckého kraje na období 2019 – 2021 s účinností ode dne 1.1.2019 do 31.12.2021.
Sociální protidrogová poradna
-
Jedná se o sociální službu, která je poskytována ambulantní i terénní formou - odborné sociální poradenství zaměřené na oblast drogové problematiky. Služba se věnuje problematice závislostního chování a přistupuje k ní jako ke komplexnímu problému.
-
V populaci stále roste počet osob, které mají problém se závislostním chováním. S tímto jsou zároveň spojené nepříznivé sociální, ekonomické a především zdravotní problémy.
-
Primárním cílem je pomoc a podpora klientů z cílové skupiny v jejich momentální tíživé situaci, se kterou si oni sami neumí poradit. Cílem služby je zlepšit nebo zastavit zhoršování sociální situace klienta.
-
Pomoc a podporu poskytujeme v oblasti závislostního chování, nejen aktivním uživatelům, ale také těm, kterých se problematika dále dotýká (např. příbuzných a osob blízkých osobám ohrožených závislostí).
Cílová skupina
-
Osoby starší 15-ti let
Primárně:
- Aktivní uživatelé drog - osoby užívající OPL,
- osoby, které experimentují s návykovými látkami,
- abstinující uživatelé,
- osoby s nelátkovou závislostí (např. gambling).
Dále:
- Rodina, příbuzní a blízcí, či jiné blízké osoby závislých, kterých se problematika závislostního chování dotýká,
- osoby žijící v dané lokalitě, kterým je zprostředkován přístup k základním informacím o závislostním chování,
- široká veřejnost (PR akce, dny otevřených dveří, Mezinárodní den proti AIDS a další).
Naše služby
- Základní poradenství - v rámci této služby jsou klientům poskytovány potřebné informace přispívající k řešení jejich nepříznivé a obtížné sociální situace, poskytování informací o možnostech výběru druhu sociálních služeb a možnostech využívání běžně dostupných zdrojů pro zabránění sociálního vyloučení,
- odborné poradenství – poskytnutí poradenství v oblasti drog, motivační konzultace, zprostředkování léčby, informace o detoxu, detoxikační léčbě, léčebnách a komunitách, poskytování krizové intervence, poskytování informací z oblasti zdravotní, sociální a právní,
- sociální práce - podpora a pomoc klientům v orientaci na trhu práce, přístup na internet, pomoc při vyřizování potřebných dokumentů, tj. OP, opis, výpis trestního rejstříku, apod., pomoc s přípravou na pracovní pohovor, sepsání životopisu,
- doplňkové služby – ve spolupráci s terénním programem lze zajistit screeningové testování na infekční a pohlavní nemoci (pouze na objednání).
SPP Janov průběžně vyhodnotí potřeby cílové populace a na jejich základě zřídí další doplňkové služby, které budou napomáhat klientům udržet jejich snížený zdravotní a sociální status v důsledku užívání drog.
Principy práce
- Respektování individuálních potřeb a svobodné volby klienta - ke každému člověku přistupujeme individuálně, lidsky a s respektem,
- nízkoprahovost - službu může využít kdokoliv, koho se týká problematika drog,
- diskrétnost - službu poskytujeme zcela anonymně; nepožadujeme žádné doklady ani jména,
- bezplatnost - všechny služby poskytujeme zdarma,
- ochrana práv klienta - respektujeme veškerá práva klienta a hájíme zájmy klientů.
Kapacita služby
- Maximální okamžitá kapacita služby: 2 klienti,
- maximální okamžitá skupinová kapacita služby: 4 klienti/1 pracovník.
Provozní doba služby a kontakty
Ambulantní forma:
Po: 8.00 - 12.00 12.30 - 16.30
Út: 8.00 - 12.00
St: 8.00 - 12.00 12.30 - 16.30
Čt: 8.00 - 12.00
Pá: 8.00 - 12.00 12.30 - 16.30
Terénní forma:
Út: 12.30 - 16.30
Čt: 12.30 - 16.30
Kontakty:
Služba je poskytována na adrese Holešická 251 (D1), Litvínov - Janov; 435 42
Odpovědný vedoucí služby: Ing. Lenka Acs Holakovská
Kontaktní pracovník: David Schilling
Sociální pracovnice: Bc. Lenka Stupková
Telefonní čísla: 601 159 099
Email: sppj@mostknadeji.cz